Filmen Julie & Julia – recension

Som du vet har jag börjat blogga om en film eller serie i veckan. För dig som skriver, rekommenderar ja varmt att försöka titta på dessa filmer. De hjälper till med gestaltningen och kan vara lärorika. Precis som det är att läsa böcker.

Julie o JuliaDenna ljuvliga och roliga film från 2009 med Meryl Streep (som Julia), Amy Adams (som Julie), Stanley Tucci (som Paul) och Chris Messina (som Eric), fångade mig direkt.

Den handlar om Julie som vid 30-årskrisen bestämmer sig för att börja blogga utifrån en kokbok ”Det goda franska köket”, skriven av Julia. Julie ska under ett år tillaga samtliga rätter i boken som innehåller 524 matrecept. Genom att blogga om upplevelserna, missödena och frustrationen, ökar intresset för henne.

Filmen bygger på två sanna historier. Det gör den om möjligt än mer attraktiv att se.

Här får du den officiella trailern. Titta och njut!

Meryl Streep är fantastisk i rollen som Julia. Titta här! Kanske du får ett gott skratt, precis som jag?

4 pennorJag ger den här filmen 4 av 5 pennor. Underbar! Missa den inte om du gillar feelgood-filmer.

Monica

 

Tagged with →  
Share →