En vanlig utbildningsdag

Torsd 9 juliEn dag i veckan fokuserar jag på egen utveckling. Den här dagen borde ha varit ”vanlig”. Men trots all planering, rasade allt. Som vanligt började det med att jag ”gjorde” e-posten och checkade av sociala medier. Efter att ha haft datorproblem, är det många mail som måste åtgärdas. Jag som normalt har (vad vi kallar) tom mailbox, har nu en uppsjö att ta tag i. 368 mail som pockar på åtgärd. Puh!

Sedan skrev jag ut dagens recept på lunch som jag hade tänkt fixa, betalade trädgårdskillen för att han fixat i Spanien, hanterade en mängd olika mail från lägenhetsägare i Spanien (som jag var tvungen att åtgärda eftersom jag är vice president med inriktning sekreterare).

Därefter, äntligen, blev det dags för mina utbildningar. Jag har alltför många igång, just nu. Och då menar jag mina egna utvecklingar – inte de onlinekurser som jag kör för andra. Vid middagsdags hade jag äntligen skrivit en del korta små textsnuttar i en av de skrivarkurser som jag går samt svarat på Facebook-inlägg i en annan skrivarkurs som jag går. Nu var det dags att studera spanska. Där stoppade allt. Plötsligt kom jag inte in på kursportalen och trots flera mail till berörda, hände inget. Jag som nu – äntligen – hade satt av tid för egna studier, blev helt strandsatt. Men skam den som ger sig.

Joe DispenzaMed tanke på att jag dessutom går kurser i mental träning och meditation, andningskurs, skrivarkurs för att lära skriva deckare och även en påbyggnad inom sociala medier, beslutade jag mig för att ta ett kurspass i kursen ”Making mind matter” med Joe Dispenza. Avsnittet om att klippa band och besegra mig själv, ligger på tur.

Därefter blir det skrivarkursens avsnitt 33 som handlar om hur man skriver kapitel 24 i en deckare: ”Protagonist and Team Set Up Antagonist”.

I veckan har jag även lagt upp en del barnstolar etc på FB och Tradera – till försäljning. Några kunder har hört av sig. Barnbarnen är för stora nu för dessa stolar mm, så det är dags att avveckla dem.

Ett samtal till min före detta webhotellsleverantör innebar att jag behövde få mer information om nya webhotellet som nu har tagits över av Telia. Hopplöst när det gäller effektivitet, verkar det som. Det retar gallfeber på mig som är effektivitetskonsult sedan 30 år tillbaka.

Och som krydda på verket, inser jag att vi behöver köpa nytt SPA-lock vilket är en dyr historia. Dags för nya samtal för att se hur vi kan lösa detta.

Ja, min planering för dagen verkar ha krackelerat helt. Men, men … Än finns det hopp!

Vid pennan

Monica

Share →